ic large

     На 26.09.2023г. Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – обл. Монтана проведе информационен уебинар на тема: „Функционална оценка на индивидуалните потребности“, на който сертифицирани обучители по ICF-CY представиха разработения инструментариум за извършване на функционална оценка и дадоха въвеждащи насоки за неговото прилагане.

     Форумът се проведе посредством платформа Microsoft Teams и бе предназначен за експерти, координатори, ресурсни учители, логопеди, психолози и други ресурсни специалисти от детски градини, общообразователни училища и ЦСОП. Достъп до участие в уебинара имаха и всички педагогически специалисти, заявили интерес по темата.

   Г-жа Диана Божинова – директор на РЦПППО - Монтана запозна участниците с обща концепция за въвеждането на функционалното оценяване в българската образователна система. Обучителите представиха базисна информация, структура и основни тематични ядра от съдържанието на картите за функционална оценка на индивидуалните потребности на дете или ученик със специални образователни потребности и с хронични заболявания на основата на ICF-CY, както и основни моменти при разработването на план за подкрепа.

   Предстоят планирани обучителни практикуми по общини за ресурсни учители, логопеди и психолози от ЕПЛР на образователни институции в областта и за специалисти от РЦПППО - Монтана, на които ще бъдат дадени допълнителни практически насоки за попълване на необходимите документи при извършването на функционална оценка на потребностите.

1

Представяме на Вашето внимание втори брой на информационен бюлетин „Нашите деца“. Медийният формат на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование – област Монтана представя добри педагогически практики за работа и ефективно приобщаване на деца и ученици със СОП, реализирани от различни образователни институции в областта с подкрепата и участието на ресурсни специалисти от РЦПППО – Монтана. Наред с модели за успешно включване на „различните“ наши деца в образователния процес, на страниците на бюлетина може да откриете и добри форми на взаимодействие и междуинституционално сътрудничество, които са успешна формула за постигане на успехи в областта на приобщаващото образование.
С всички отразени дейности доказваме не за първи път, че приобщаване има, а степента на неговата ефективност е обща наша споделена отговорност и зависи от всички нас - от умението ни да загърбим стереотипа, да променим нагласите, да се заредим със силна мотивация и нови дози вяра, че има смисъл всичко това.

 

БРОЙ 2, юли 2023 г.

 2 page 0001

pdficon

 

                

 Представяме на вниманието Ви Регионално електронно списание за приобщаващо образование РЕСПО, отразяващо актуална информация за процеса на приобщаване на деца и ученици със специални образователни потребности с фокус върху новини, събития, добри педагогически практики, иновации и научни разработки в областта на специалната педагогика.

      В основата на тематичния замисъл на настоящето издание стои идеята, че чрез общи усилия, силна мотивация и вяра в ефективността на приобщаващото   образование нашето общество все по-рядко ще допуска дискриминация на „различните" деца в нейните  познати ни досега  измерения. Убедени сме, че за справянето с тази проблематика нашето електронно списание  ще има своя принос, отправяйки посланието да ценим и вярваме във всяко дете.

      Всички ние многократно доказахме през изминалите години, че децата със специални образователни потребности могат да учат заедно със своите връстници и да са част от образователната система в страната ни. И днес в реалност, изпълнена с много неизвестни, продължаваме да се борим и да печелим битки всеки ден. Побеждаваме с увереност в това, което правим, с вяра в нашата кауза и с вдъхновение. Нека в устрема си да бъдем успешни и приобщаващи педагози да преодолеем стереотипите, да променим нагласите си и да отправим поглед отвъд стандартите, приемайки различието не като изключение, а като част от многообразието на света.

Екип РЕСПО

РЦПППО – Монтана 

БРОЙ 3, юли 2023 г.

3 new page 0001

pdficon